21. June 2024.

10 najčešćih grešaka u vođenju biznisa

U početku sve deluje lako, imamo mnogo energije, sredstava i vremena. A kroz par meseci stvarnost zna da nas udari jako. Kao kod velikih nepogoda, one su obično skup grešaka koje u određenom momentu eskaliraju krahom jednog biznisa. Neretko i ličnim porazima koji imaju dalekosežene posledice.

Ne želim da “mračim”. I sama sam preduzetnik i znam koliko je teško samostalno voditi jedan biznis. Ukazujem na realnost.

Oko 80% svih novoosnovanih preduzeća u svetu nema duži životni vek.

Većina se ugasi u prvih 5 godina poslovanja.

Podaci svakako variraju u odnosu na države i delatnosti.

Kroz različita istraživanja identifikovani su najčešći razlozi negativnih ishoda. (Napomena: U ovom tekstu oni nisu poređani po značaju ili učestalosti.)

  1. Fokus na proizvod ne na potrebu– koliko god tehničko ili inovativno rešenje bilo genijalno, neuporedivo je važnije da to nekome zaista treba, odnosno da postoje kupci koji su spremni da plate za taj proizvod ili uslugu. Zato se okrenite vašim idealnim klijentima ili istražite ko to može biti, otkrijte probleme pa onda pravite rešenja.
  2. Nedovoljno poznavanje tržišta– ukoliko biznis razvijaju eksperti iz specifičnih branši često se dešava da od šume ne vide drvo. Ili su suviše zadubljeni i zaljubljeni u svoju ideju i rešenje, ili im zaista treba čvrst susret sa realnošću kako bi spoznali da su potrebe klijenata mnogo važnije.
  3. Zaljubljenost u ideju i tvrdoglavost– iako držanje određenog kursa i konzistentnost mogu biti korisni u životu, u biznisu mogu biti pogubni. Na osnovu signala i trendova, povratnih informacija mnogo je važno biti spreman za zaokret, promenu i usmeriti brod ka profitabilnijim proizvodima, tržištima ili znati spustiti sidro.
  4. Manjak konkurentske prednosti ili diferencijacije– ukoliko je vaš proizvod isti kao svi drugi, i ne postoji specifičan razlog zbog koga će kupci izabrati baš vas, postoje velike šanse da vi uzmete neki mali deo tržišta ali da to bude nedovoljno za poslovni opstanak. Zato pažljivo kreirajte svoj brend i vrednosnu ponudu, tačke razlike kako biste obezbedili razloge da trajete.
  5. Manjak finansijske pismenosti– posebno u našim krajevima, nismo naučeni da dobro upravljamo novcem, a još manje to radimo na nivou preduzeća. Dobar deo osnivača nije upoznat sa osnovama upravljanja finansijama preduzeća, ne znaju razlike između prihoda, profita i likvidnosti. Osvestiti potrebu za učenjem je jako važno na samom početku. Potražite kurseve, obuke ili stručnjake koji mogu da vam pomognu.
  6. Nedostatak finansijske discipline– kompanijski novac nije vaš novac. Osnivači znaju da se preigraju i da ulažu profit van ključnih elemenata biznisa. Mnogo je važno dobro upravljati novčanim tokovima, likvidnošću i ulagati u razvoj biznisa disciplinovano.
  7. Manjak sredstava– pristup kapitalu odnosno finansiranju u prvim godinama biznisa može biti ograničavajući faktor. Zato je posebno važna finansijska disciplina, umrežavanje sa poslovnim subjektima i institucijama koje finansiraju ili subvencionišu rast preduzeća u određenim delatnostima u cilju pronalaženja različitih načina za razvoj.
  8. Nepovoljni tržišni i makroekonomski uslovi– nepredviđena dešavanja poput onih kojima smo svedočili u prethodnih par godina mogu značaju uzdrmati biznise. U tom smislu građenje kulture inovacije, brzine i agilnosti može biti dobar način da biznisi prežive, uz adekvatne nivoe finansijske sigurnosti.
  9. Loše upravljanje zaposlenima – nedostatak stručnih zaposlenih, obuke i motivacije može se negativno odraziti na poslovanje preduzeća. Poslednjih godina postaje sve teže i skuplje pronaći adekvatne zaposlene na određenim poslovima, te je pritisak na poslodavce sve veći. Ukoliko postavite strukturu obuke, razvoja i nagrađivanja zaposlenih na dobar način od starta, sve će biti lakše kako vreme odmiče.
  10. Pravna ili finansijska neusaglašenost– rizici kojima se pravni subjekti u našem regionu izlažu, često svesno a ponekad i nesvesno znaju za rezultat da imaju kazne, reputacijske, pravne i srodne posledice. Zato je angažovanje stručnjaka u ovoj oblasti pri osnivanju i vođenju kompanije apsolutno neizmerno važno.

Primetićete, obično dodam i rešenja za navedene probleme ili greške. To je moj način rada. Ne okolišam i ne osuđujem.

Ako razmišljate o osnivanju nove firme, pravcu poslovanja ili ste se pronašli u ovim greškama, možda je dobro vreme da porazgovaramo.

Zakažite konsultaciju i upoznajmo se! https://calendly.com/jelicaforte/konsultacija